Otwórz player w nowym oknie

Zuzanna Dąbrowska: Rozszerzanie ustawy o dodatku węglowym na inne surowce jest nieodpowiedzialne

Zuzanna Dąbrowska: Rozszerzanie ustawy o dodatku węglowym na inne surowce jest nieodpowiedzialne

„Nawet jeśli poprawki senackie zostaną odrzucone i dodatek węglowy będzie dotyczył tylko tego surowca, to i tak rząd będzie mógł się pochwalić pomocą dla innych źródeł energii, ponieważ taka ustawa ma zostać przygotowana. Rozszerzanie obecnej ustawy o węglu jest też dosyć nieodpowiedzialne, gdyż wyliczenia zostały przygotowane na 11.5 mld zł i trudno będzie rozszerzać ustawę dotyczącą tak ogromnej kwoty. Nie zostało to przeliczone przez resort finansów”- powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor Zuzanna Dąbrowska („DoRzeczy”).

Pierwsza rozmowa piątkowego Poranka dotyczyła rozszerzenia dodatku węglowego.

„Cały czas czekamy na ustawę rządową dotyczącą wsparcia dla osób ogrzewających się innymi paliwami. Ta ustawa miała zostać zaprezentowana wczoraj, tu pojawia się pytanie czemu nie została ogłoszona. We wtorek na posiedzeniu rządu stanął projekt przygotowywany przez resort klimatu i środowiska, dotyczący właśnie osób ogrzewających się innymi paliwami niż węgiel. Wtedy odbyła się dyskusja i po niej wystąpił premier wraz z minister finansów i powiedział, że najpóźniej w czwartek poznamy te rozwiązania, jednak wciąż ich nie ma. Nie jest tajemnicą, że te rozwiązania będą, zapewne są już na finiszu i niedługo je poznamy” - mówiła dziennikarka.

Ostatnia część wywiadu dotyczyła polskiego KPO.

„W czerwcu, gdy do Polski przyjechała Ursula von der Leyen, mówiono że pieniądze z KPO pojawią się na początku września. Teraz ta wersja się zmieniła i mówi się o przełomie roku. Nie zdziwię się, jak za miesiąc będzie się mówić, że te pieniądze będą już w przyszłym roku. Zastanawiam się czy doszło do wielkiej pomyłki polskich władz i nie wiemy na co umówiliśmy się z Komisją Europejską i jesteśmy tymi poszkodowanymi, czy nasz rząd świadomie zgodził się na takie warunki wiedząc, że wyjdzie z tego jedna wielka katastrofa i problem. Wiele krajów już realizuje swoje plany. Kamienie milowe zapisane w naszym planie są zaskakujące - zwłaszcza te związane z sądownictwem. Próbowałam znaleźć takie zapisy z planów innych krajów dotyczące właśnie tego zagadnienia i nie mogłam ich znaleźć. Nie wiadomo, czemu one się u nas znalazły, czy sami je zaproponowaliśmy, czy Komisja Europejska je nam zaproponowała” - komentowała rozmówczyni Karola Gaca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA