Otwórz player w nowym oknie

Stanisław Żaryn: Operacja destabilizująca polską granicę wciąż jest prowadzona

Stanisław Żaryn: Operacja destabilizująca polską granicę wciąż jest prowadzona

„Widać, że operacja destabilizująca polską granicę jest wciąż prowadzona i zakładam że będzie utrzymywana w najbliższych miesiącach” - powiedział w Poranku „Siódma9” Stanisław Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Rozmowa Michała Górskiego z Stanisławem Żarynem dotyczyła wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko Polsce i Unii Europejskiej, przez Rosję i Białoruś.

„Pamiętajmy, że za szlakiem nielegalnej imigracji stoją dwa państwa, które dysponują własnymi możliwościami. Reżim białoruski potrafił wytworzyć mechanizm finansowy, który służy pozyskiwaniu pieniędzy od tych ludzi, którzy trafiają na Białoruś, a następnie przedzierają się na teren Unii Europejskiej. Możliwości zatrzymania tego typu działań są niezwykle trudne. Jest tu mowa o ludziach, którzy są manipulowani i szukają większego komfortu życia i chcą wbrew przepisom i zasadom panującym w Europie, trafić do bogatych krajów Zachodniej Europy. Mamy do czynienia z systemem, który jest samofinansujący się i opiera się na manipulacji, by osiągać cel polityczny, którym jest między innymi destabilizacja wschodniej flanki UE i NATO. Trudno jest zatrzymać takie zjawiska w zarodku” - mówił Gość Poranka.

„Działania, które były podejmowane przez polskie państwo, MSZ, ambasady i placówki dyplomatyczne spowodowały zatrzymanie dużej sieci transportowej między Irakiem a Białorusią. Udało się to w części wygasić, choć tendencje związane z chęcią migrowania z Iraku do Europy wciąż są podtrzymywane i widoczne. Mieliśmy do czynienia również z próbą poszukiwania przez Białoruś innych lokalizacji i połączeń transportowych, by takie działania prowadzić też w oparciu o osoby innej narodowości, nie tylko irackiej. Dziś zatrzymujemy na naszej granicy osoby o różnych obywatelstwach i narodowości. Trudno powiedzieć z czego to wynika, może być tak, że działania destabilizujące są prowadzone na szerszą skalę jeśli chodzi o liczbę krajów, które są obiektem zainteresowania białoruskiego i rosyjskiego aparatu państwowego” - tłumaczył rozmówca Michała Górskiego.

„Mamy do czynienia z działaniami, które się nasiliły od czasu ataku Rosji na Ukrainę i są na wyższym poziomie, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Polska już wcześniej była obiektem rosyjskich ataków dezinformacyjnych, ale w ostatnich miesiącach są one silniejsze. Najważniejszym wątkiem, który jest wykorzystywany przez Rosjan jest budowanie wrogości między Polską a Ukrainą. Polska jest przedstawiana przez rosyjskie podmioty jako kraj, który czyha tylko na aneksje części ziem ukraińskich” – powiedział Stanisław Żaryn.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA