Otwórz player w nowym oknie

Marcin Kędzierski: Jesteśmy świadkami słabnięcia instytucji państwa

Marcin Kędzierski: Jesteśmy świadkami słabnięcia instytucji państwa

„Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami słabnięcia państwa. Nie tylko w Polsce, ale jest to trend światowy. Pytaniem jest, w jaki sposób słabnące państwo będzie w stanie reagować na nowe kryzysy i wyzwania” - powiedział w Poranku „Siódma9” Marcin Kędzierski (Klub Jagielloński).

Rozmowa z Marcinem Kędzierskim dotyczyła funkcjonowania państwa w czasie katastrof.

„Bardziej emocjonujemy się spektakularnymi wydarzeniami, a nie tym, co się dzieje w administracji publicznej. Musimy jednak czasem to zrobić, bo właśnie administracja publiczna będzie decydowała, czy będziemy reagować na kryzysy w sposób adekwatny i czasowy, a nie spóźniony, jak w przypadku tego, co dzieje się teraz na Odrze. Kwestia wynagrodzenia w Polsce w administracji publicznej jest naszą wielką bolączką. Zarobki są tam niskie i relatywnie coraz mniejsze, bo teraz w czasie inflacji nie ma mowy o waloryzacji płac. Przez to coraz mniej dobrych pracowników będzie trafiać do administracji publicznej. Jeśli będą pojawiać się nowe kryzysy, to administracja nie będzie dawała sobie z nimi rady” - tłumaczył Gość Poranka.

„Państwo zaczyna wchodzić w buty rynku i przestaje być regulatorem, czy nadzorcą działalności rynkowej, a staje się uczestnikiem, a czasem wręcz konkurentem tej gry. Jeśli chodzi o kryzys na Odrze, to nie znamy jego przyczyn i możemy nikogo nie złapać za rękę, ale prawdopodobnie jest to wynikiem kilku czynników, takich jak susza i zanieczyszczenia wpuszczane do rzeki przez wiele lat. (...) Powinniśmy regularnie monitorować to, co dzieje się w Odrze i innych rzekach w Polsce. Powinniśmy zmienić cały model zarządzania odpadami. To wymaga ogromnych działań i pójścia na wojnę z grupami interesów. Przemysł nie jest zainteresowany, by płacić więcej za kwestie środowiskowe. Państwo jest dziś słabe, ponieważ nie jest w stanie pójść na wojnę z grupami interesów, z biznesem, bo on dziś finansuje politykę” - komentował rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Musimy przywrócić szacunek urzędnikom, którzy są odpowiedzialni za kontrolowanie podmiotów prywatnych i dostarczanie informacji. Rolą inspekcji nie jest tylko kontrolowanie i zbieranie informacji o nieprawidłowościach, ale również zbieranie informacji o tym, co dzieje się na świecie. Prowadzenie polityki dzisiaj wymaga pozyskiwania informacji i ich przetwarzania. Potrzebna jest również cyfryzacja inspekcji, cyfryzacja różnych instytucji publicznych, byśmy mogli dokonać ich funkcjonalnej integracji. Żeby dane zbierane przez jedną inspekcję były dostępne dla innej” - mówił Kędzierski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA