Otwórz player w nowym oknie

Prof. Łukasz Hardt: Dzięki działaniom Rady Polityki Pieniężnej udało się uratować polską gospodarkę przed recesją w 2020 roku

Prof. Łukasz Hardt: Dzięki działaniom Rady Polityki Pieniężnej udało się uratować polską gospodarkę przed recesją w 2020 roku

„Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce zwalnia, ale polska gospodarka nadal rośnie rok do roku. Nie uderzałbym w tony alarmistyczne . Mamy spowolnienie tempa wzrostu PKB, ale nie jesteśmy w recesji, choć sytuacja łatwa nie jest, bo mamy wysoką inflację” – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Łukasz Hardt (Wydział Nauk Ekonomicznych UW, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne). 

„Przed nami prawdopodobny dalszy spadek wzrostu PKB. Myślę, że osiągnie swoją minimalną wartość na początku przyszłego roku. Mam nadzieję, że tempo wzrostu PKB rok do roku na początku roku przyszłego, będzie nadal w przestrzeni wartości dodatnich, ale myślę, że może być blisko zera” – mówił ekonomista.

„Nawet jeśli dynamika PKB zejdzie gdzieś w pobliże zera, to ta sytuacja nie będzie miała silnie negatywnego wpływu dla rynku pracy. Nie będziemy mieli silnego wzrostu bezrobocia w Polsce ,nawet jeśli dynamika PKB zbliży się do zera. Demografia jest inna niż 20 lat, podaż pracy jest inna niż 20 lat. To jest zupełnie inna sytuacja” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

„W Polsce w czasie pandemii byłem członkiem Rady Polityki Pieniężnej. RPP bardzo silnie obniżała wtedy koszt pieniądza, skupowaliśmy aktywa. Między innymi dzięki temu, zwiększaliśmy przestrzeń fiskalną rządu. Uratowaliśmy gospodarkę od głębokiej recesji w roku 2020 i ten podwyższony poziom inflacji częściowo jest tego kosztem” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA