Otwórz player w nowym oknie

Marcin Możdżonek: Temat zdrowego trybu życia jest bardzo ważny społecznie

Marcin Możdżonek: Temat zdrowego trybu życia jest bardzo ważny społecznie

„Nie wystarczy powiedzieć dziecku by poszło na rower, sami musimy na niego wsiąść. Jeżeli sami tego nie zrobimy, to dziecko nie zareaguje, bo wyczuje hipokryzje. Temat zdrowego trybu życia jest bardzo ważny społecznie. Kwoty związane z leczeniem chorób wynikających z brakiem ruchu są ogromne” - powiedział w Poranku „Siódma9” Marcin Możdżonek.

Ostatnia rozmowa czwartkowego Poranka dotyczyła działania Społecznej Rady Sportu.

„Jako Społeczna Rada Sportu doradzamy, opiniujemy i wymyślamy różne drogi rozwoju sportu. Najważniejszą sprawą, którą się obecnie zajmujemy jest program „e-WF”, którym będą objęte wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ten będzie testował dzieci, mierzył, ważył, czyli wykonywał wszystkie pomiary antropometryczne. Dzieci będą wykonywały różne testy sportowe, z różnych dyscyplin. Katalog tego jest bardzo szeroki, otwarty i będzie wciąż się rozwijał. Dzięki temu same dzieci, ale i nauczyciel, związki sportowe, Ministerstwo Sportu i wiele innych instytucji będzie miało dostęp do tych danych. Oczywiście będą one zaszyfrowane i nie będą ogólnodostępne, ale te dane pozwolą nam określić jak, jako społeczeństwo, rozwijamy się sportowo, jak rośniemy i czy tyjemy. Będziemy mogli «wyłapać» dzieci, które mają predyspozycje do pewnych dyscyplin. (...) Testy będą wykonywane na lekcjach WF, ale również w domowym zaciszu. Takie programy są już prowadzone w innych krajach i będzie to milowy skok dla polskiego sportu” - mówił Gość Poranka.

Rozmowa dotyczyła również aktywizowania sportowego młodych ludzi.

„Państwo i Ministerstwo Zdrowia od wielu lat robi co może, by przekonać młodzież do sportu. Buduje nowe obiekty, orliki, hale, również prowadzi programy, z których można korzystać. Do tego działają różne stowarzyszenia, kluby, fundacje i związki sportowe, których celem jest upowszechnianie kultury fizycznej i zdrowego trybu życia. Najważniejsze jest jednak t,o jak zachowają się rodzice i jaki dają przykład dzieciom” - tłumaczył rozmówca Michała Górskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA