Otwórz player w nowym oknie

Marek Jurek: Za politykę odpowiadamy wszyscy

Marek Jurek: Za politykę odpowiadamy wszyscy

Polityka to realizacja odpowiedzialności społecznej i to obowiązek człowieka. Papież Jan Paweł II mówił, że to obowiązek powszechny. Każdy realizuje ją w inny sposób” – powiedział w Poranku „Siódma9” Marek Jurek, historyk, były Marszałek Sejmu.

Dobro publiczne wymaga tego, żeby zmieniać opinię publiczna, żeby przekonać ludzi do swoich racji. Polityka jest kwestią przekonywania do dobra wspólnego i jego realizacji w świecie instytucji. Polityk, który nie nastawia się na to, żeby przekonywać, jest wynajętym funkcjonariuszem. Z tą plagą polityczności należy skończyć” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Kiedy mówimy o tym, że polityka dzieje się w Sejmie to tym samym zgadzamy się na to, żeby politycy, którzy zasiadają w tym Sejmie, mówili - polityka dzieje się w komitecie politycznym. (…) Za politykę odpowiadamy wszyscy” – dodał.

Rozumiem ludzi, którzy mówią przed wyborami, że trudno im wybrać na kogo mają głosować. Zawsze trzeba głosować, bo zawsze musimy dać Ojczyźnie najlepszą możliwą ochronę. Natomiast człowiek, który mówi, że głosuje z ciężkim sercem, na drugi dzień po wyborach powinien zacząć pracować na to, żeby za 4 lata istniała dobra propozycja i żeby partia, na którą głosuje się zmieniła albo żeby pojawiła się nowa reprezentacja tego, co uważa za dobro wspólne” – powiedział rozmówca Michała Górskiego.

Odpowiedzialność polityczna jest nieobecna w społeczeństwie, nieobecna w świecie politycznym. Najgorsze, że my się na to zgadzamy. W momencie kiedy mówimy, że polityka to sprawa polityków, zgadzamy się, żeby politycy powiedzieli, że polityka jest jedynie sprawą realnych dysponentów władzy” – podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA