Otwórz player w nowym oknie

Zuzanna Dąbrowska: Rząd realizuje wiele pomysłów, które pomagają Polakom walczyć z wysokimi cenami energii

Zuzanna Dąbrowska: Rząd realizuje wiele pomysłów, które pomagają Polakom walczyć z wysokimi cenami energii

„Dodatek węglowy jest już obowiązującym prawem, więc pomysły na pomoc Polakom są realizowane. Rząd realizuje wiele narzędzi, które pomagają obywatelom Polski na walkę z wysokimi cenami energii i kryzysem energetycznym. Musimy jednak pamiętać, że mamy galopującą inflację, każdy dokładany do gospodarki miliard pogłębia ją” - powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor Zuzanna Dąbrowska („DoRzeczy”).

Początek rozmowy dotyczył ogłoszenia przez rząd nowej Tarczy Solidarnościowej.

„Wciąż procedowane są poprzednie pomysły, jak ustawa o ograniczeniu cen ciepła sieciowego przez wytwórców, ale również dodatku dla gospodarstw domowych używających innych paliw niż węgiel. Wsparcie gospodarstw domowych w czasie rosnących cen ciepła i energii realizowane jest na różnych poziomach, tych ustaw jest kilka. Krytyka opozycji, że rząd niewystarczająco walczy z inflacją, a z drugiej strony twierdzenie również, że pomoc odbiorcom ciepła nie jest odpowiednia, powoduje różny rozdźwięk w przekazie. Nie można dawać pieniędzy i jednocześnie walczyć z inflacją” - mówił Gość Poranka.

W wywiadzie poruszono również wątek nominacji Janusza Kowalskiego na wiceministra rolnictwa.

„Janusz Kowalski jest jednym z najgłośniejszych krytyków premiera Morawieckiego wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Wydaje się, że jest on politykiem, który mówi to, co nie do końca wypada powiedzieć Zbigniewowi Ziobrze. Relacje między ministrem Ziobro, a premierem Morawieckim są bardzo napięte. Jeśli minister sprawiedliwości mógł wybrać kogoś, kto będzie wbijał szpilki premierowi, to wybrał Janusza Kowalskiego, który nie boi się krytykować rządu, nie tylko za politykę energetyczną, ale ustępstwa w kontekście praworządności i całe relacje z Unią Europejską. Janusz Kowalski nie jest ekspertem od rolnictwa. Zajmuje się energetyką i to jest krąg jego zainteresowań. Jednak w Ministerstwie Rolnictwa zwolniło się miejsce i umowa koalicyjna zakłada, że wiceminister w tym resorcie należy do Solidarnej Polski, dlatego Janusz Kowalski się tam znalazł” - komentowała dziennikarka.

Ostatnia cześć rozmowy dotyczyła wypowiedzi Donalda Tuska w Poczdamie.

„Jest to czysta kalkulacja polityczna. Donald Tusk wypowiada dość mocne słowa w sytuacji, gdy trwa kontrofensywa ukraińska i ewidentnie Rosja jest w odwrocie. Teraz każdy chce być po stronie zwycięzcy. Polska może być moralnym zwycięzcą, bo od początku wspieraliśmy Ukrainę. Niemcy muszą dziś posypywać głowę popiołem. Szkoda, że Donald Tusk nie mówił tak ostrych słów, że Niemcy muszą pomóc Ukrainie, by ta zwyciężyła, wtedy gdy wszyscy myśleli, że ta przegra, albo gdy wszyscy myśleli, że konflikt będzie trwał latami” – powiedziała rozmówczyni Karola Gaca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA