Otwórz player w nowym oknie

Anna Zalewska: Komisja Europejska prowadzi samobójczą politykę

Anna Zalewska: Komisja Europejska prowadzi samobójczą politykę

„KE prowadzi samobójczą politykę, bo dalej wprowadzamy pakiet Fit for 55, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością” – mówiła w poranku „Siódma 9” europoseł PiS Anna Zalewska.

Europoseł PiS została zapytana o ubóstwo energetyczne w Europie. „O ubóstwie energetycznym mówiłam już dawno, bo znałam skutki prawa klimatycznego i jego oddziaływania. Już wówczas brzmiały one groźne, bo mówiły wtedy o ubóstwie energetycznym na poziomie 25 proc. To było przed pandemią i wojną oraz tym, jak na rynek ETS weszły instytucje finansowe, które spekulują na tym rynku. Obecnie UE próbuje przejść na ręczne zarządzanie, nie mając skutecznych rozwiązań” – wyjaśniła.

Anna Zalewska podkreśliła, że skutki obecnego kryzysu dotkną polityków. „Jestem zatrwożona ścianą w UE. Kiedy Niemcy, Holendrzy, Włosi, Austriacy powiedzieli, że będą produkować energię z węgla. To nasi partnerzy, by zablokować ETS, bo ich przedsiębiorcy tego żądają. Jeśli ETS nie zostanie zatrzymany, to produkcja będzie bardzo droga i przełoży się na kolejne wzrosty cel. KE prowadzi samobójczą politykę, bo dalej wprowadzamy pakiet Fit for 55, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie tylko ten dokument jest procedowany zgodnie z harmonogramem, ale także inne” – wskazała.

Czy UE zmieni swoją politykę? „Komisja i Europejska i PE to dwa ciała, które będą brnęły dalej, bo eurodeputowany nie czuje oddechu wyborcy tak mocno. Jedyna nadzieja jest w Radzie Europejskiej, czyli przywódcach państw, którzy muszą sobie uświadomić, że krzywdzą ludzi. Ta polityka nie ma nic wspólnego ze środowiskiem. To algorytmy, pieniądze i lobby. Wszystkie technologie, którymi się zachwycamy, nie tylko są drogie, ale mają ogromny ślad węglowy” – oceniła europoseł PiS.

„Podstawową potrzebą człowieka jest bezpieczeństwo energetyczne. Europa przyzwyczaiła się do dobrobytu i nagle wszyscy muszą sprawdzać swoje rachunki. Robi to cała Europa, a nie tylko Polska. Każdy kraj musi balansować między dbaniem o obywateli, a strachem o inflację” – powiedziała.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy!

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA