Otwórz player w nowym oknie

Jan Krzysztof Ardanowski: Ludzie zaczynają rozumieć, jak ważna jest żywność

Jan Krzysztof Ardanowski: Ludzie zaczynają rozumieć, jak ważna jest żywność

„Jestem związany całe życie z wsią i cieszę się, że ta zła tendencja szydzenia, pogardy i bagatelizowania rolnictwa się kończy. Ludzie zaczynają rozumieć, jak ważna jest żywność” – mówił w poranku „Siódma 9” Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS i b. minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że żywność jest niezwykle ważna. „Możemy mieszkać w gorszych warunkach, zminimalizować zimno, ale nie jesteśmy w stanie zastąpić żywności. Musimy jeść, by żyć i zaczyna to do ludzi docierać. Być może wydawało się, że żywności jest pod dostatkiem i jej nie zabraknie. Widzimy obecnie problemy, które powodują, że tej żywności zaczyna brakować w wielu rejonach świata. Bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewnia polska wieś, jest jednym z podstawowych elementów” - ocenił.

Gość poranka zaznaczył, że Polska jest zabezpieczona pod względem żywności, choć problemem są rosnące koszty produkcji. „Mamy dużą produkcję żywności. W ostatnich latach sporo jej eksportowaliśmy i nic nie wskazuje, by żywności zabrakło w sensie ilościowym. Innym problemem jest cena, bo koszty jej wytworzenia rosną niemiłosiernie. Są one generowane przez Rosję, co przekłada się na koszt nawozów, paliwo. To wszystko dezorganizuje rolnictwo” - wskazywał.

Ardanowski zauważył, że przez ogromne koszty wielu rolników martwi się, czy będą one jakoś zrekompensować. „Niestety, rynek zaczyna być coraz bardziej rozchwiany, dlatego potrzebne są działania rządu. Najczęściej, kiedy się pojawiają problemy, to młyny unijne działają bardzo wolno (…) Musimy wzmacniać politykę narodową i korygować wszystko środkami własnymi. Cieszę się, że wielkie wydarzenia doceniające rolników. To są szczere działania ze strony władz. Podobnie, jak dożynki, które miały miejsce w całym kraju. Od nas wszystkich zależy, jak układa się rynek i jak szanujemy żywność. Ważne, byśmy wszyscy podchodzili z szacunkiem do rolników i wsi” – powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy!

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA