Otwórz player w nowym oknie

Remigiusz Forycki: Polacy powinni brać czynny udział w pracach i negocjacjach z Francją dotyczących obrony europejskiej i natowskiej

Remigiusz Forycki: Polacy powinni brać czynny udział w pracach i negocjacjach z Francją dotyczących obrony europejskiej i natowskiej

„Radziłbym posłuchać tego tandemu francusko-niemieckiego, bo Merkel i Macron wyraźnie mówili o bezpieczeństwie i obronie europejskiej, która nie byłaby skonfliktowana z NATO. Francja jest po Brexicie, który za chwilę nastąpi, czołowym mocarstwem jeśli chodzi o armię i zbrojenia. Polacy, obok tych spraw związanych z rolnictwem, powinni bardzo czynnie brać udział w pracach i negocjacjach z Francją dotyczących obrony europejskiej i natowskiej” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” prof. Remigiusz Forycki z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Sprawy, które pojawiły się w expose ministra spraw zagranicznych Polski i które oglądałem w briefingu Merkel i Macrona w Paryżu, wskazują, że jest przełom i trzeba to wykorzystać” – kontynuował Forycki.

W dalszej części rozmowy profesor komentował także ostatnie problemy byłego prezydenta Francji – Nicolasa Sarkozy’ego: „Eksperci nie wykluczają, że może dojść do aresztowania i jeśli to się potwierdzi, to może być poważna sytuacja, do odsiadki włącznie”.

Forycki, pytany o jego zdanie na temat wyłamania się Emmanuela Macrona z europejskiej solidarności niegratulowania zwycięstwa w wyborach Władimirowi Putinowi, odpowiedział, że „Macron wysłał życzenia dla narodu rosyjskiego, życzył, żeby szybko nastąpiła modernizacja Rosji, ekonomiczne sukcesy, życzył społeczeństwu, żeby było bardziej obywatelskie. Jeśli chodzi o Putina, to Macron zarzucił mu to, co armia robi w Syrii, Ukrainę i nowiczoka. To nie były życzenia sympatyczne i miłe” – podkreślał.

W ostatniej części rozmowy gość Jarosława Wydry skomentował także życzenia dla rosyjskiego prezydenta płynące ze Stanów Zjednoczonych, popierając stanowisko republikańskiego senatora Johna McCain’a, który krytykował prezydenta USA Donalda Trumpa za pogratulowanie Putinowi.

W przeglądzie prasowym gość odniósł się m.in. do kwestii Gazpromu.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA