Otwórz player w nowym oknie

Piotr Grzybowski: „Hiszpańska Guardia Civil jest identyfikowana jako jedna z brutalniejszych służb już od lat '70”

Piotr Grzybowski: „Hiszpańska Guardia Civil jest identyfikowana jako jedna z brutalniejszych służb już od lat '70”

Piotr Grzybowski, publicysta, ekspert ds. bezpieczeństwa, wskazał, że ruchy separatystyczne nie są niczym nowym w polityce bezpieczeństwa państw. W grupie występujących zagrożeń zajmują kluczowe miejsce wśród zagrożeń o charakterze politycznym, choć nie na równi z zagrożeniami terrorystycznymi, którym jest bliżej do zagrożeń militarnych i społecznych.

Z jednej strony państwa są organizacją polityczną, administracyjną i nie mogą sobie pozwolić na działania, które by zaburzały funkcjonowanie państwa, stąd taka reakcja w Hiszpanii. Hiszpańska Guardia Civil jest identyfikowana jako jedna z brutalniejszych służb już od lat 70, była taką Służbą Bezpieczeństwa i w dużym stopniu taki jej obraz pozostał. Taka reakcja jest też efektem megatrendów w polityce bezpieczeństwa, obranych przez hiszpańskie władze. Wpływ na zaistniałą sytuację miały również działania organizacji społecznych i publicznych, które mając swobodę działania i samostanowienia w regionach, w swojej aktywności sięgają dalej po sprawy administracyjne, polityczne i ekonomiczne. Tak jest w Katalonii, która może być początkiem dla dążeń ku autonomii Basków czy na Półwyspie Apenińskim.

W kontekście strzelaniny w Las Vegas, w której zginęło blisko 60 osób, a 500 zostało rannych, ekspert ds. bezpieczeństwa zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia debaty na temat dostępu do broni, nie tylko w bezpośrednim odniesieniu tej tragedii. Postawił pytanie, czy broń jest zawsze dla nas zagrożeniem i czy zawsze jest tym, co nas zabezpieczy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA