Otwórz player w nowym oknie

Dr Tymoteusz Zych: Chcemy walczyć o ochronę swobody wypowiedzi w mediach społecznościowych

Dr Tymoteusz Zych: Chcemy walczyć o ochronę swobody wypowiedzi w mediach społecznościowych

„Polska nie byłaby pierwszym krajem, który wprowadziłby regulację mediów społecznościowych. To już się stało chociażby w Niemczech. (…) Sam Zuckerberg się zgodził, że regulacja Facebooka jest konieczna, chociażby dla ochrony danych osobowych. Naszym zdaniem najważniejsza jest ochrona swobody wypowiedzi” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Instytut przygotowuje projekt ustawy mającej chronić wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych i zatrzymać bezprawną cenzurę, z jaką spotykają się treści m.in. chrześcijańskie, konserwatywne czy prawicowe.

„I tutaj przede wszystkim zasada: co nie jest zabronione, to jest dozwolone. Ta prosta zasada powinna rządzić funkcjonowaniem mediów społecznościowych. Zasada, zgodnie z którą można usuwać te treści, które zostały ściśle zdefiniowane. Na pewno portale społecznościowe powinny być uprawnione, a nawet zobowiązane do usuwania treści niezgodnych z prawem, mieć możliwość usuwania treści reklamowych, spamowych, to jest całkowicie oczywiste. Ale to, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory, czyli usuwaniem treści pod pretekstem niezgodności z duchem regulaminu portalu, to jest problem, który oznacza po prostu całkowitą arbitralność” – tłumaczył ekspert.

Projekt zakłada pomoc w dochodzeniu swoich praw osobom, które doświadczyły bezprawnej cenzury w mediach społecznościowych.

„Trzeba dać Polakom, obywatelom, którzy takie roszczenia wobec portali społecznościowych będą mieli, instrumenty do dochodzenia swoich praw. Tutaj przede wszystkim widzimy szansę na to, żeby się ta sytuacja zmieniła w indywidualnych postępowaniach dotyczących konkretnych spraw”.

Petycję można poprzeć na portalu maszpwlyw.pl.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA