Otwórz player w nowym oknie

Monika Odrobińska: „Żyć nie umierać” to książka o tym, że każde życie jest cenne

Monika Odrobińska: „Żyć nie umierać” to książka o tym, że każde życie jest cenne

„Jest to książka o życiu, o tym, że jest ono cenne na każdym etapie i że nie wolno go wartościować: nie ma życia lepszego lub gorszego. Każde życie jest wartościowe i każde warto chronić” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Monika Odrobińska, opowiadając o swojej książce „Żyć nie umierać” (Wydawnictwo Jedność). Publikacja zawiera szereg wywiadów poruszających kwestie bioetyczne.

„Na początku razem ze specjalistami poszukujemy początków życia. W tej chwili trwa, już od jakiegoś czasu, dyskusja na ten temat, kiedy życie się zaczyna i są tu ogromne rozbieżności (…) Dalej zajmuję się patrzeniem na to życie z perspektywy jego ochrony, czyli co można zrobić, żeby uniknąć aborcji; szukam alternatyw, ponieważ nie ulega kwestii, że aborcja jest czymś złym nie tylko dla dziecka, ale także dla matki” – opowiadała autorka.

„Aborcja nieodzownie łączy się z eutanazją. To jest taki ciąg przyczynowo-skutkowy. Ja bym tutaj sięgnęła jeszcze głębiej, właściwie u pierwocin stoi antykoncepcja. W momencie kiedy została ona zaakceptowana, zalegalizowana w latach 60, zaledwie kilka lat później zalegalizowana została aborcja. Wiemy, że w tej chwili również eutanazja jest legalna w wielu krajach. Z tych krajów starsze osoby wręcz uciekają, żeby nie zostać uśmierconymi przez swoich bliskich, którzy nie mają ochoty się nimi zajmować czy też nie mają takiej możliwości i nie widzą innej możliwości pozwolenia tym osobom dożyć swojego życia w godności” – tłumaczyła.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA