Otwórz player w nowym oknie

Dr Cezary Mech: Diagnoza jest świetna, ale obawiam się, że osoba, która ją postawiła, nie znalazła się w rządzie.

Dr Cezary Mech: Diagnoza jest świetna, ale obawiam się, że osoba, która ją postawiła, nie znalazła się w rządzie.

Sytuacja gospodarcza Polski pod rządami Mateusza Morawieckiego była tematem rozmowy Jarosława Wydry z dr. Cezarym Mechem. Ekonomista wskazał, że plany na 2019 rok są mniej optymistyczne niż w poprzednich latach i mają dotyczyć spowolnienia procesu konwergencji, a więc doganiania krajów z Zachodu.

„«Wall Street Journal» wskazuje, że jesteśmy na górce, ponieważ nie są dokonywane inwestycje. Okazuje się też, że w I kwartale tam, gdzie dokonywano tych inwestycji, a nie tylko zwiększano wykorzystanie mocy produkcyjnych, następuje jeszcze przyspieszenie procesu PKB”.

Dr Cezary Mech określił wielkim sukcesem uszczelnienie systemu VAT-owskiego, ale jednocześnie zwraca uwagę na pojawiającą się możliwość dokonywania manipulacji i wyłudzeń.

„Z jednej strony chcemy ganiać tych ludzików, a z drugiej strony dajemy tak olbrzymią furtkę, żeby cały czas twierdzili, że nie mają dochodów. Na każdego takiego przedsiębiorcę potrzebujemy osobę, która będzie go kontrolować. Następna furtka to obniżony CIT. Jak ktoś będzie miał większe przedsiębiorstwo, to będzie zainteresowany, by porobić parę małych po to, by zapłacić mały podatek. Powinno nam zależeć, by przedsiębiorca się rozwijał, a my mu mówimy, że jak się rozwiniesz, to będziesz płacił większy podatek. Takie działania są kontrproduktywne. Lepiej, by był wyższy podatek i zwolnienia z tych nakładów inwestycyjnych, które przedsiębiorca dokonuje. By były wpisane w koszty i by nawet nic nie płacił. A nie tak, że z jednej strony rozszczelniamy”.

Ekonomista pozytywnie ocenia też nałożenie podatków na galerie handlowe i biurowce. Jego zdaniem jest to jednak pokazanie niemocy.

„Jest to rozwiązanie związane z niemożnością polskiego państwa ścigania nieprawidłowości z transferami płacowymi. Po to, by się rozliczać w Polsce i nie płacić CIT, przedsiębiorstwa zagraniczne kombinują. Wrzucają w Polsce koszty, a z drugiej strony dochody pomniejszają. Czy państwo polskie nie powinno być na tyle silne, by ukrócić główny proceder?”

Dr Cezary Mech podsumował, że diagnoza, jak uzdrowić polską gospodarkę, jest świetna. Dodał jednak:

„Aby ją zrealizować, nie trzeba prezentować propozycji «Gazety Wyborczej» i poprzedniego premiera. Obawiam się, że ta osoba, która napisała diagnozę, nie znalazła się w rządzie”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA