Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Szatkowski: Jestem optymistą, jeśli chodzi o amerykańskie wojska w Polsce

Tomasz Szatkowski: Jestem optymistą, jeśli chodzi o amerykańskie wojska w Polsce

„Jestem optymistą, jeśli chodzi o amerykańskie wojska w Polsce” – powiedział Tomasz Szatkowski w poranku „Siódma 9”, wspólnej audycji rozgłośni katolickich.

Wiceminister obrony narodowej dzielił się spostrzeżeniami po rozmowach kierownictwa resortu w USA: „To było drugie spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka z sekretarzem Mattisem w tym roku. Oprócz tego niezwykle ważnym spotkaniem była rozmowa z ambasadorem Boltonem. (...) Bolton to osoba niezwykle doświadczona, określana jako jastrząb – ale my spotkaliśmy człowieka rozważnego, zdeterminowanego do realizacji agendy prezydenta Trumpa. Argumenty Boltona znajdują duży posłuch u Trumpa – myślę, że nie było przypadkiem, że zaraz po naszym spotkaniu z Boltonem, prezydent Trump chwalił nasz kraj jako ten, który jest wzorem dla innych krajów NATO” – tłumaczył gość poranka.

Rozmówca Marcina Fijołka wskazywał, że za dobrą atmosferą w rozmowach z Amerykanami pójdą konkretne realizacje pomysłów i planów. „Jeśli chodzi o Nord Stream 2, to tak ostrej i zdeterminowanej retoryki, ale i planów przeciwdziałania nie usłyszałem nigdy w czasie swoich wielu wizyt w Waszyngtonie. (...) Jeśli zaś chodzi o amerykańskie wojska w Polsce, to jestem w tej sprawie optymistą. Jest duża przychylność sporej części administracji Trumpa i członków Kongresu. Ale to proces, który będzie trwał jakiś czas. Ta machina amerykańska jest jak wielki lotniskowiec, którego kurs trudno się zmienia, ale to 70 tys. ton bezpieczeństwa narodowego” – podkreślił Szatkowski.

Wiceminister obrony narodowej wskazał przy tym, że ogłoszenie dobrych informacji w sprawie konkretów przyjdzie w swoim czasie. „Zanim te decyzje nie będą jasne i sprecyzowane, nie będziemy czynili deklaracji. Wydaje mi się, że dla zobrazowania trzeba powiedzieć, że amerykańska administracja porusza się w ramach rocznych planów budżetowych. W planie na rok 2019 możemy liczyć na symboliczne zmiany, które otworzą drogę do dalszych zmian w kolejnych latach budżetowych i są na to dobre rokowania” – ocenił gość poranka.

Tomasz Szatkowski wskazał przy tym, że problem ustawy o IPN pojawia się na marginesie spotkań, jakie kierownictwo MON odbyło w USA.

W rozmowie pojawił się też wątek współpracy obronnej w ramach Unii Europejskiej i organizacji PESCO. „Musimy poczekać, postanowiliśmy dać szansę temu mechanizmowi. Ciągle zadajemy pytania i czekamy na konkrety, ale stwierdziliśmy, że niczym nie ryzykujemy, próbując zaangażować się w kilka inicjatyw. Szczególnie projekt mobilności wojskowej, usprawnienia przerzutu wojsk jest bardzo pozytywny. Warto się w to zaangażować, dlatego przyjęliśmy nieco szerszą formułę uczestnictwa w tych projektach” – zaznaczył wiceszef MON.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA