Otwórz player w nowym oknie

Paweł Soloch: Prace nad projektem zmian systemu dowodzenia siłami zbrojnymi są na ukończeniu. Zostanie przedstawiony przed wakacjami

Paweł Soloch: Prace nad projektem zmian systemu dowodzenia siłami zbrojnymi są na ukończeniu. Zostanie przedstawiony przed wakacjami

„To będzie wspólny projekt BBN i MON. Najprawdopodobniej będzie on przedstawiony przez ministra Błaszczaka, prace zmierzają ku końcowi. Możliwe, że do wakacji zostanie ten projekt przedstawiony. Rozwiązania, które są przygotowywane, będą polegać na stopniowym wprowadzaniu tej reformy” – mówił Paweł Soloch, gość poranka „Siódma 9” o projekcie zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Szef BBN odniósł się także do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas majowego posiedzenia RB ONZ: „Lejtmotywem przemówienia prezydenta Dudy będzie podkreślenie siły prawa, która ma być ponad prawem siły”.

Soloch podkreślił, że z perspektywy Polski szczególnie będzie omawiana kwestia aneksji Krymu przez Rosję.

„Polska, ale także nasza część społeczności międzynarodowej nie może w żaden sposób zgodzić się na uznanie tego, że Krym jest częścią Rosji i że granice zostały naruszone. To jest minimum, celem jest doprowadzenie do status quo na Ukrainie” – podkreślił minister.

W rozmowie poruszono również kwestię Pomnika Katyńskiego.

„Myślę, że ta kwestia będzie poruszona podczas spotkania prezydenta z Polonią. Prezydent zabrał już głos w tej sprawie. Nie chodzi o pomnik, który upamiętnia tylko Polaków, ale o zbrodnię, której wymiar jest szerszy, to był akt ludobójstwa na oficerach Wojska Polskiego” – zaznaczył.

„Należy użyć wszelkich możliwych środków, od prawnych począwszy, po wsparcie Polonii. Należy podkreślić sprawę, jaką pomnik symbolizuje” – dodał.

W rozmowie szef BBN odniósł się także do nowej strategii bezpieczeństwa: „Założenia do nowej strategii bezpieczeństwa, które przygotowuje BBN, będą przed wakacjami, strategia powstanie do końca tego roku i mam nadzieję, że w tym roku zostanie przyjęta”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA